Maseczki ochronne

Ochrona przed wirusami, bakteriami i smogiem możliwa jest dzięki maseczkom ochronnym. Przedstawiciele wielu profesji noszą maseczki ochronne. Najczęściej używają ich pracownicy służby zdrowia, lecz także w sektorze budowlanym maseczka ochronna pełni ważna funkcję. Zapobiega w przedostawaniu się szkodliwych pyłów do dróg oddechowych i spełnia normy BHP. Czy maseczka chirurgiczna zarezerwowana jest tylko dla medyków? Oto klika przydatnych wskazówek dotyczących doboru osłony na twarz do konkretnych sytuacji życiowych i wykonywanych profesji.

Maseczka chirurgiczna dla medyków i kosmetyczek

Wykonana z kilku warstw włókniny maseczka chirurgiczna spełnia wysokie wymagania sanitarne. Zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów do dróg oddechowych. Zalecana jest nie tylko medykom różnych specjalizacji, lecz także osobom z przewlekłymi chorobami. Korzystają z niej zarówno chirurdzy, laboranci, pielęgniarki w gabinetach zabiegowych, jak i lekarze rodzinni. Tego typu osłona na usta i nos polecana jest także w gabinetach kosmetycznych, dla manicurzystek i pedicurzystek. Ma charakter ochrony jednorazowej, wiec po każdym zabiegu może być wymieniona na nową. Maseczki chirurgiczne sprzedawane są w wydajnych opakowaniach, pakowane po kilkadziesiąt sztuk, np. 50 lub 100. Pomagają utrzymać higieniczne warunki w salonie kosmetycznym. Praca z frezarką, pilniczkiem i chemicznymi substancjami wpływać może negatywnie na zdrowie pracowników salonów kosmetycznych. Maseczki ochronne skutecznie zapobiegają wdychaniu opiłków powstających podczas zabiegów kosmetycznych i podologicznych.

Wielorazowe czy jednorazowe maseczki ochronne?

Maseczka ochronna może występować w różnych wersjach. Popularne są zarówno jednorazowe maseczki chirurgiczne, które wymagają częstej wymiany, jak i wielorazowe ze specjalnymi filtrami. Od czego zależy wybór osłony na usta i nos? Cena nie jest tu decydującym kryterium. Zakup opakowania maseczek jednorazowych może kosztować tyle samo, co jedna maseczka z filtrem. Tego typu maseczki wielorazowe polecane są przede wszystkim w branży budowlanej, gdy intensywny wysiłek fizyczny wymaga dużego dopływu tlenu. Podczas remontu i obsługi maszyn powstają pyły oraz toksyczne opary (np. w czasie lakierowania podłóg lub malowania ścian). Maseczki antywirusowe z filtrem pełnią bardzo dobrze swoją rolę jako bariera przed drobnoustrojami i pyłami. Ich zaletą jest to, że nie utrudniają oddychania.

Maseczka antywirusowa do ochrony przed pyłami i drobnoustrojami

Maseczki antywirusowe maja szerokie zastosowanie w wielu branżach, nawet tych odległych od medycyny. W budownictwie pomagają zachować sterylne warunki pracy i zapobiegają wdychaniu pyłów. Mogą je stosować wszyscy bez ograniczeń wiekowych. Maseczka antywirusowa z filtrem polecana jest szczególnie mieszkańcom dużych, zatłoczonych miast i osiedli, na których istnieje duża emisja pyłów, np. z kominów. Filtry w tych maseczkach pochłaniają szkodliwe substancje ze smogu, z dymu i inne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Nie utrudniają oddychania i chronią drogi oddechowe. Z kolei maseczki chirurgiczne medyczne polecane są głównie w pomieszczeniach zamkniętych, w szpitalach, ośrodkach zdrowia, w gabinetach kosmetycznych.